Örme Kumaş.

Örme Kumaş.

Örme Kumaş. Kumaş Tekstil herkes için önemlidir. Vücut kaplaması, sıcaklık veya serinlik, kişilik geliştirmesi ve bazen toplumda durumunun sergilenmesi için kullanılır. Toptan tekstil üreticisi ve tüccarından perakendeciye ve son kullanıcıya, müşteriye kadar herkes tekstil tüketir. Yalnızca bu doğrudan ticarette olanlar bu ürünle ilgili değil, dolaylı olarak tekstil ile ilişkili bazı endüstriler de vardır. Otomobil endüstrisi, çeşitli formlarda tekstil kullanan bu endüstrinin iyi bir örneğidir. Tekstil ya da diğer formda tekstil kullanan diğer kişiler, tasarımcılar, iç dekoratörler, zanaatçılar, emlakçıları ve afişleri kullanan reklam verenleri, ressamları, vb.

Dokumayı içerebilir.

Örme Kumaş. Dokuma nedir, dokuma veya kumaş yapmak için önemli bir işlemdir. İçinde, Çözgü ve dolgu veya atkı olarak adlandırılan iki ayrı iplik seti birbirlerine yapışarak kumaş oluşturmaktadırlar. İplik, iç içe geçmiş elyafların uzunlamasına sürekli bir uzunluğudur. Tezgahın sırtından önüne uzanan uzunlamasına iplikler çözgü olarak adlandırılır. Çapraz iplikler dolgu veya atkıdır. Bir tezgah, çözgü iplikleri yerinde tutarken, dolum iplikleri ise onlardan dokunacak bir cihazdır. Pamuk, ipek ve yün gibi doğal elyaflardan yapılan iplikler ve naylon ve Orlon gibi sentetik elyaflar tekstil dokuma için yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak dokuma için başka elyaflar da kullanılabilir. Çözgü için tasarlanmış olan iplik, biriktirme, eğme ve bunları dokuma işleminin zorlamalarına

Örme Kumaş.
Örme Kumaş.

dayanacak şekilde hazırlamak gibi eğik işlemlerden geçmektedir.

Dokuma işlemleri Dokuma – Atma, Toplama, Dövme

Örme Kumaş. Olmak üzere dört ana operasyon katılır. Atma her bir alternatif çözgü ipliği, bir atkı aralığının oluşturulması için çözgü içine dolgu ipliği eklemek için yükseltilir. Toplama Çözgü arttıkça, doldurma ipliği bir taşıyıcı cihazla kulübeye sokulur. Doldurma ipliğini havlu dokusu tezgahı, mekik az tezgahlar , dairesel tezgahlar vasıtasıyla taşımak için farklı türdeki tezgahlar kullanılır. Çatırdama (toplama) Her bir toplama işleminde, kamış her dolum ipliğini kumaşın bölümüne karşı iter veya vurur Zaten oluştu. Reed tezgahlara yapışık bir tarak gibidir.

Örme Kumaş. Kumaşa sağlam, Kompakt yapı. Takma ve bırakma Her dökülme, Toplama, Çatlatma işlemi ile yeni kumaş, ‘alma’ olarak adlandırılan kumaş kirişine sarılmalıdır. Aynı zamanda çözgü iplikleri, bırakma denen çözgü demetinden çıkarılmalıdır. Mekik hangarın genişliği boyunca ileriye ve geriye doğru hareket ederken, kenar veya kenar olarak adlandırılan bir kendinden kenarı dokunur. Kenar örtüsü, kumaşın karışıklığını önler. Genellikle kumaşın geri kalanından daha kompakt ve güçlüdür. Kumaşın beklenen kullanımına bağlı olarak çeşitli örtüler vardır.

PARÇA KUMAŞ SATIN ALANLAR

Düz Sıkışmış. Örme Dokumadan sonra, Kumaş yapımında en yaygın yöntem örgü yöntemidir. Son yıllarda popülaritesi muazzam bir artış gösterdi. Günümüzde örme, iki ana bölümden oluşan çok büyük bir endüstridir. Bir bölüm, konfeksiyon üretimi, dikiş merkezleri, tüketiciler ve diğerleri için örme ürünler üretmektedir. Diğer bölüm, çorap, kazak ve iç çamaşırı gibi bitmiş giysileri üretmektedir.

 Örme kumaş, esneklik sağlayan, gerilebilirlik avantajına sahiptir. Ayrıca sıcaklık verir. Aynı zamanda gözeneklidirler ve solunum rahatlığı sağlarlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın