Kot Parçası

 Yabancı maddelerin temizlenmesi, sökülmesi, düzeltilmesi ve pamuk iplerini şeritlere topluyorlar. Bu şeritler, onlardan iplik oluşturan pamuk şeritlerini büküp geren eğirme makinelerine gider. Bu ipliğin bazıları kimyasal olarak sentezlenmiş indigo boya ile birkaç kez boyanarak renk daha uzun süre dayanacak.

Kot Parçası.
Kot Parçası.

Kot Parçası. Boyama iplikten sonra “kesik” yapılır. Boyaları (bir nişastalı madde türü) kaplar, bu da iplikleri daha güçlü ve sert yapar. Boyalı ve beyaz iplik daha sonra geniş mekiksiz tezgahlarda dokunmaktadır. Çözgüyü oluşturan mavi iplikler, atkıyı oluşturan beyaz olanlardan daha yakından paketlenir, bu nedenle elde edilen kumaş mavidir. Bu tipteki kumaşa “denim” denir. Dokunduktan sonra, denim, gevşek iplikleri ve tüysüzlüğü gidermek için fırçalandığından, bükülmesini önleyen ve öne eğilmesini önleyen çarpık olarak adlandırılan işleme için hazırdır. Denim bezi daha sonra 100 kat kalınlıkta istiflenir ve yüksek hızlı kesme makinelerinde istenilen kot pantolon desenleri için gerekli parçalara kesilir. Bir çift mavi kot pantolon, bacak panelleri, kemer bandı ve kemer köprüleri gibi dikilmiş on farklı parçaya sahiptir. Parçalar, endüstriyel hat işlemeli dikiş makinesinin montaj hattına dikilir, burada montaj hattındaki her bir yere belirli bir işlev atanır ve bir iş yapar ve tüm parçalar bir çift kot püskürtülür.

Kot Parçası. Kotlar daha sonra gerekirse ön yıkama veya taş yıkama ile yıkanır. Ön yıkama kumaş endüstriyel deterjanlarda yapılır ve kotu yumuşatır. Taş yıkama soluk görünüyor. Daha küçük veya daha büyük taşlarla yapılabilir. Daha küçük taşlar kot pantolonunu daha eşit bir şekilde solarken, daha büyük taşlar daha düzensiz doku ve çizgiler verir. Denim, yıpranmış bir görünüm oluşturmak için yıkama işlemi sırasında kum veya kimyasal maddelerle püskürtülebilir. Bitmiş çifte kot daha sonra

Kot Parçası.
Kot Parçası.

bütün pantolonları bir kerede bastıran büyük pres makinelerinde bastırılır. Sonra bu kot stil, renk ve boyuta göre kutuya konarak depoya gönderilir. Depodan depolarından kot pantolonlarına mağazalara gönderilir. İmalâtın yan ürünleri, biyolojik olarak parçalanabilirliklerine göre muamele edilmektedir.

Mavi Kotlar genellikle yüzde yüz pamuktan üretilir, ancak sentetik olan mavi kot türleri vardır. Bu tiplerden birisi,% 3 oranında elastan içeren gergin kot pantolonlar olup, gerilmeyi sağlar. Perçinler bakırdan yapılırken, fermuarlar, çıtçıtlar ve düğmeler genelde çeliktir. Etiketler kumaş, deri veya plastikten yapılmış ve pamuk ipliği ile işlenmiştir.

Kot Parçası. İlk kot, indigo mavisi ve kahverengi pamuk “ördek” olmak üzere iki stilde ortaya çıktı. Kot pantolonunun adı “bel tulumu” idi. Bir kıyafet parçasına yapıştırılan ilk etiket, arka cebe kot pantolonunun yanında dikilmiş kırmızı bir bayraktı.

Kotlar ilk kez indigo  ile renklendirildi, çünkü daha koyu renkler kiri daha iyi gizler. Kot kumaş pantolon fabrika işçileri tarafından giyilen bir zamanda, erkekler için kot pantolon önlerinde fermuarlar vardı, ancak kadınlar için kot pantolon vardı.

“Limbo” adlı New York Doğu Köyü’ndeki bir butik, kullanılan, yıpranmış bir efekt elde etmek için yeni bir çift kot yıkamak için ilk perakendeci oldu. Yeni moda isabet oldu.

Boyaların boyanması amacıyla her yıl 20 bin ton indigo üretilmektedir.

Adı ‘denim’, başlangıçta Nîmes, Fransa’da üretilen, serge denilen sağlam bir kumaştan gelmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın