Şifon Kumaş Alan

Şifon Kumaş Alan. Parti Şifon. Şifon örgü dokusu ile hafif bir düz dokuma kumaş olup şeffaf görünümü verir. Şifon Şifon Kumaş Alankelimesinin bir bez anlamına geldiği Fransız kökenlidir. Öncelikle pamuktan, ipekten veya naylon, rayon ve polyester gibi sentetik liflerden yapılır. Şifon en çok , Elbise ve Eşarp için kullanılır.

Tarihçe

Kumaş sadece 1938’de Naylon icat edilinceye dek İpek ile yapıldı. 1958’de Polyester kumaşın piyasaya sürülmesinden sonra, polyester şifon harmanı dayanıklılığı ve ekonomikliği nedeniyle daha popüler oldu.

Yapılış.

Şifon Kumaş Alan. Parti Şifon. Üretim için tezgah üzerinde benzer ağırlıklı atkı ve çözgü ipliklerinin kullanıldığı düz bir dengeli örgüdür. Şifon için genellikle kullanılan haç şeklinde desen dokuma, kumaşa damalı, örgü benzeri bir etki kazandırır.

Kumaş dokumada kullanılan iplikler dönüşümlü olarak bükülür ve kumaşın farklı yönlerde hafif buruşturulmasıyla sonuçlanır.

Şifon Kumaş Alan. Parti Şifon. Kaygan bir dokuya sahip olduğu için çalışmak zor bir kumaştır. Kumaş kesilirken veya dikilirken dokumacılar dikişi mükemmel hale getirmek için kaygan olmayan yüzeyi yerleştirir. Bu amaçla, dikiş veya dikiş

Şifon Kumaş Alan
Şifon Kumaş Alan

işlemi sırasında kumaşın bir arada tutulmasına yardımcı olan, kumaşın her iki tarafına tabaka kağıdı diker. Kağıdın kaba yüzeyi kumaşı yerinde tutar. Dikiş işleminin tamamlanmasından sonra, kağıtlar özenle söküldü.

Şifon Kumaş. Parti Şifon. Bir önlem olarak ustalar yavaş yavaş ve istikrarlı bir şekilde bu kumaşla çalışırlar. Kumaş dikiş işlemi sırasında esnetilirse, birlikte demetlenebilir ve bütün dikişi mahvedebilir. Bitmiş görünüşü iyileştirmek için dikiş çok temiz ve güzel olmalıdır.

Çeşitlilik

Kumaşın en popüler varyantı olan ipekten yapılır. İpek kumaşın parlak dokusu, Şifon’u daha cazip hale getirir. Hafif olmasına rağmen, kumaş önemli bir mukavemete sahiptir. Doğal ipek elyaftan imalatı nedeniyle sentetik Şifon’dan daha pahalıdır.

Şifon Kumaş. Parti Şifon. Naylon ve polyester gibi sentetik malzemeler bu kumaşın yapımında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu malzemeler kolayca farklı renklere boyanabilir. Sentetik şifon da ipek varyantından daha ekonomik ve dayanıklıdır.

Kumaş genel görünümüne daha parlak ve doku katar. Bu kumaş aynı zamanda, Atkılar, Kemerler ve aksanlar oluşturmak için de kullanılır.

Şifon Kumaş. Parti Şifon. Bir kumaş katmanında bu kumaşın kullanımı bol miktarda görülebilir. Bir giysiye hacim katar ve çoğunlukla nakışlar ve aplikler için temel kumaş olarak kullanılır. Bu şeffaf kumaş, süslenmiş kanepe örtüleri ve perdeleri gibi ev eşyaları üretmek için de kullanılır.

Şifon Kumaş kelimesi için, şifon kabartmalı ve krep benzeri bir dokuya sahip bir onurlu, keskin kumaş olarak kalır. Kuru bir el bile olsa, şifon, akşam kıyafeti konusunda uzmanlaşmış tasarımcılara dostça olan az miktarda verimi elde etmeyi başarıyor. Bu kumaşın doğal parlaklığı, ışığı birçok yönde kıran her fiberin üçgen şekline bağlıdır. Hafif ve emici olan Şifon yaz aylarında ve sıcaklığında cildinize yakın sıcak hava tutması nedeniyle sizi kışın sıcak tutmanızı sağlayacaktır. İpek Şifon koleksiyonu moda tasarımcıları ve profesyonel kıyafetçiler tarafından desen ve renk (500) ve mükemmel kalite ile geniş bir yelpazede sevilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın