İplik Satın Alan Kişiler

İplik Satın Alanlar

Yüksek kaliteli giysi üretimi söz konusu olduğunda iplikler bir kalite kriteridir. İplik terimi, iplik terimi gibi, tüm ipliğe benzer tekstil ürünleri için ortak bir terimdir. Ancak ticarette genellikle dikiş ipliği olarak adlandırılan şey, iplik değil, (basit) bir ipliktir. Bir iplik en az iki bükülmüş iplikten oluşmalıdır, ancak bir iplik ya tek tek bükülmüş elyaflardan ya da sadece gevşek bir şekilde bükülmüş bir filament demetinden oluşur.

Parti iplik alanlar. Pamuk ve yün gibi hammaddeler liflerden oluşur, fakat aynı zamanda sonsuz üretilmiş kimyasal iplikler de lif boyuna kesilebilir ve lif iplikleri halinde eğrilebilir. Filament, yaklaşık 1 m uzunluğunda herhangi bir şeydir. Bu nedenle, tüm sonsuz kimyasal iplikler, aynı zamanda sarılmamış doğal ipek iplikler de filamentlere aittir.

1. POLYESTER İPLİK

Spot Polyester iplik en yaygın çok amaçlı ipliktir. Pamuk ipliğinden daha elastiktir ve yırtılmaya karşı çok daha dayanıklıdır ve her tür gerilebilir kumaş için uygundur. Ayrıca yıkandığında veya ütülendiğinde çekme yapmaz. Piyasada genellikle farklı numaralarda polyester iplikler bulabilirsiniz. Nm 100 ve Nm 120 daha ince olanlardır ve ince ile normal kalite arasındaki tüm kumaşlar için iyidir. Ağır yün ve kot pantolon gibi kalın kumaşları işlerken Nm 50 ve Nm 80 önerilir. Nm30’a ek olarak, kapitoneyi vurgulamak için de çok uygundurlar. Hafifçe parıldadığı için genellikle makine nakışlarında kullanılır. Polyesterin bakımı çok kolaydır ve genellikle pamuk gibi doğal liflerle karıştırılır. Şeffaf iplikler de polyesterden yapılır.

2. PAMUK İPLİK

Kumaş alanlar. Pamuk ipliği elastik değildir ve sadece pamuk veya keten gibi esnek olmayan kumaşlar için kullanılmalıdır. Pamuk ipliği polyester iplikten daha güzel görünür, ancak çok daha hızlı yırtılır ve bir dikiş makinesiyle işlenmesi zordur.

Saf pamuk ipliği ve merserize pamuk ipliği vardır. Merserizasyon, ipliği daha kaygan, daha pürüzsüz, daha parlak ve yırtılmaya karşı daha dayanıklı hale getirir. Teyel ipliği de pamuktan yapılmıştır ve tekrar kolayca ayrılabilir. Polyester iplikten farklı olarak pamuk ipliği daha sonra tekstil boyası ile boyanabilir.

Spot İplik, ipliğe göre çok daha dayanıklıdır ve dikiş makinesiyle dikmek için çok daha uygundur. Bir ipliğin ve dolayısıyla bükülmüş bir ipliğin inceliği, farklı incelik sınıflarında belirtilebilir: ağırlık numaralandırma ve uzunluk numaralandırma.

3. POLİAMİD İPLİK / NAYLON İPLİK

Parti Polyester ile birlikte poliamid en önemli sentetik malzemelerden biridir. Poliamid ışığa karşı çok hassas olduğu ve daha sonra gücünü kaybettiği için sık kullanılmaz. Poliamid iplikler özellikle spor ve hava koşullarına dayanıklı giysiler için uygundur, çünkü mikrofiber kumaşlar su buharını dışarıya dağıtır ve uygun bir yapı ile su itici bir etkiye sahiptir.

4. İPEK İPLİK

Spot İpek iplikler yapılır ve polyesterden bile daha güçlüdür! İpek kumaşların dikilmesi için çok uygundur. İpek iplikler ayrıca el dikişi ve nakış için de uygundur. Bununla birlikte, ipek pahalıdır ve bu nedenle genellikle polyester ile değiştirilir. Ancak el dikimi için %100 ipek kullanılmalıdır. Çalışması kolaydır ve herhangi bir nodül oluşturmaz. Ancak ipek iplik dikiş makineleri için uygun değildir.

5. İLİK İPLİĞİ

Parti İlik iplikleri, ilikler veya düğme dikmek için ideal olan daha kalın ipliklerdir. El işlemeli ilikler için, Nm 30/40 ölçülü polyester veya ipekten yapılmış iplikleri öneriyoruz. Makinede işlenmiş ilikler için, Nm 50/80 ölçülü biraz daha ince polyester iplikler kullanmak genellikle daha iyidir, çünkü bunlar makine tarafından çok daha iyi ve daha kolay taşınabilir. Ancak şifon gibi çok ince malzemelerdeki iliklere dikkat edin, burada Nm 120’lik bir incelik genellikle yeterlidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın