Stok Saten

Bu, pürüzsüz ve çoğunlukla parlak bir yüzey oluşturur, ancak kumaş dikmek daha zor hale getirir sırtında, dolgu iplikleri boyunca dokunan krep ipliklerinden (üretim sürecinde normal iplikten daha fazla bükülmüş sert bükülmüş iplikler) dolayı krep etkisi görülür. Krep geri, saten ile çalışmak biraz daha kolaylaşıyor, çünkü daha güçlü ve daha kaygan hale geliyor.

Parti Saten Kumaş.
Parti Saten Kumaş.

Stok Saten. Saten bir örgü iken ipek bir elyaftır. İpek doğal parlak yüzeye sahiptir ve parlaktır. Saten, normal dokumanın normal 1’inde 1’in aşağı doğru, bir çözgü ipliği üzerinde yüzen belki 4 atkı ipliğinin kesintisiz bir çizgiyle değiştirildiği bir örgüdür. Atkı ipliğinin yüzeyi, çözgü ipliğinin altına girmek zorunda kalan her alternatif iplik tarafından kesilmediğinden, sürekli bir iplik reflektif ışığına sahip olursunuz (parıltı budur).

Dut, yapraklarını besleyen ipekböceği böceği tarafından yapılmış ve bize kendi koza yapımında kullanılan bu elyafı attı. Bu elyaf dokuma veya farklı şekillerde örülmüş olarak çeşitli kumaşlar oluşturmak için kullanılabilir.

Stok Saten. Saten dokuma kumaş ipek, polyester ve naylon gibi çeşitli elyaflar ile yapılabilir – genellikle uzun elyaf elyafları, 4 iplik telsiz desteksiz geçmesini sağlamak için kullanılır.

Bazı insanlar tüm satenlerin ipek olduğunu varsayıyor ama bu tamamen doğru olmayabilir. Saten örgü, pamuk gibi daha kısa bir uzunlukta iplik ile yapıldığında – saten,

Daha iyi hangisi, bütçenizin neye ve nihai kullanımın ne olduğuna bağlıdır. İpek daha düzensizdir ve bu nedenle elbiseler için daha iyi, ipeksiz saten genellikle mobilyalarda kullanılır. Elbette en iyi seçenek ipek saten olmamızdır!

İpek ve saten hem pürüzsüz hem de yumuşaktır. Bu iki malzeme pürüzsüzlüğü nedeniyle insanlar tarafından yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bu ikisi de benzer özelliklere sahipken benzer bir görünüme sahip olsa da, her anlamda tamamen farklıdırlar.

Spot Saten
Parti Saten.

İpek kumaş doğal iken, saten yapaytır. İpek ipek kurtları kozasından yapılır. Lif, kozadan çıkarılır ve iplikler haline getirilir ve daha sonra elbise içine dokunur. Bir adam ürün yaptı, Saten ipek, naylon ve polyester gibi birçok malzemeden üretilebilir.

İpek ile saten karşılaştırıldığında, ipeklerin daha güçlü olduğu fark edilebilir. Uzun liflerle gelen ipek, satenden daha dayanıklı görünüyor. Saten ipekten daha narindir ve onu kullanırken de daha fazla bakıma ihtiyaç vardır.

Stok Saten. Doğal bir protein elyaf olan İpek, ışıltılı bir görünüme sahiptir. Saten, diğer taraftan, parlak bir yüzeye ve mat bir sıraya sahiptir. İpek parıltılı görünümü, çeşitli renkleri üreten ışığı kıran kumaşının yapısı gibi prizma yüzündendir. Saten bir dizi yüzdürdür (birbirine geçme). Saten’e parlak bir görünüm ve aynı zamanda pürüzsüz bir yüzey kazandıran bu şamandıralar.

İki kumaşın kökeninde olan saten ve ipek, Çin’de kök salmış durumda. İpek antik Çin’den (muhtemelen M.Ö. 6000 yıllarında) kaynaklanmış iken, ortaçağda saten geliştirilmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın