Saten

Saten.

Bir saten örgüsü her dört yatay ip için dokunan bir dikey ipliktir. Bu tür örgü, parlak bir görünüm ve saten hisse sahip bir kumaş üretir. Genellikle çok ince bir iplikten yapılır ve daha yüksek iplik sayısı vardır. Yüzeyde daha sol ipliklerle dokunan dokumanın yapısı genelde dört iplik üzerindedir, bir iplik altındadır.

Üst düzey veya lüks yatak odası aksesuarları ve eşyaları için alışveriş yaparken, ‘saten’ terimine rastlarsınız. Nevresim takımları ve çarşaflar, genellikle, nesneyi yaratmak için kullanılan örgü veya materyal tarzından almıştır. Saten söz konusu

Saten
Saten

olduğunda, hem malzeme türüne hem de kullanılan dokuma kumaş işlemine uygulanabilir. Saten örgüsünün tam olarak neye benzediğini anlamak, bu örgü türü ile hangi malzemeler kullanılırsa ve diğer örgülerden farklı kılan şey, bu dokuma tarzının yatak odasındaki aksesuarlar için doğru olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir.

Sedye yatak örtüleri, battaniyeler ve çarşaflar son derece yumuşak hissetmek için ünlüdür. Bu yumuşak kalite, hem saten ürünlerinde yaygın olarak kullanılan malzeme türüne hem de kullanılan örgü türüne atfedilir. Yastık yatak örtüleri, battaniyeler ve diğer yatak çarşafları ile sıkça kullanılan malzemeler arasında pamuk veya nadir bulunan rayonlar bulunmaktadır. Bu malzemeler yumuşak veya yumuşak malzemeler olarak düşünülmez, ancak örtü, yastık veya yatak örtüsü oluşturmak için yapılan dokuma türü son derece yumuşak yapar.

Saten çarşaf, battaniye ve diğer nevresimler üzerinde yapılan dokuma işlemi, diğer kumaş yatak çarşafları türlerinde bulunan standart örgüden farklıdır. Bu dokuma işlemi, üstünde dört iplik ve altına bir iplik içeren bir desende dokunan iplikleri olan bir yapıya sahip olmak için yapılır. Bu dokuma deseni malzemenin üst kısmında, son derece yumuşak hissi

Saten
Saten

verir. Bu dokuma deseninde, genellikle suni yatak örtüleri veya nevresimlerle ilişkili benzersiz görünümler yaratılır. Birçok kişi sateen yatak odası çarşafları ile yumuşak, ipeksi bir parlaklık ilişkilendirir. Bu parlaklık dört üstü, birinin altında örgü tarafından üretilir.

Bu dokuma işlemi, düz örgüden veya çeşitli şekillerde bir Jakarlı kumaş örgüden farklıdır. Standart düz örgü, bir tanesi dokuma tekniğinin altında, bir tanesini kullanan bir prosestir. Bu teknik dayanıklı bir ürün oluşturabilir, ancak malzeme çoğu zaman kaba bir ürün olarak yumuşak ve rahatlatıcı olarak hissedilir. Bir Jakarlı dokuma ile karşılaştırıldığında, tüm görünüm farklıdır. Jakarlı dokumalar, battaniyelerde ve çarşaflarda, görüntüler veya karmaşık modeller oluşturmak için kullanılırken, saten örgüsü ürünleri yumuşak, parlak bir parlaklığa sahip katı, renkli, düz bir görünüm vermek için kullanılır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın