Parti Saten

Saten’in Ortaçağ’da yaygın olduğunu ve aslında ipekten türetilen bir örgü olduğunu biliyor muydunuz? Saten çok pahalı bir kumaştı ve bu yüzden varlıklılar tarafından satın alındı. ‘Saten’ ismi, onun ortaya çıktığı yerden olarak biliniyordu.

Spot Saten
Parti Saten.

Parti Saten. Zamanla, bu parlak kumaşın popülaritesi özellikle 12. yüzyılda Avrupa’da yayılmıştır. Bu, Saten’in İngiltere’deki kraliyet cüppelerinin seçtiği kumaş haline gelmesi ve hala zengin bir kumaş olarak kabul görmesi talebiydi. Enfes çarşaflar ve döşemeliklerin yanı sıra elyaf olarak düşünülmüş sofistike düğün önlüklerinde zarafetini görebilirsiniz.

Köken ve Tarih

Saten dokusunun kökeni, orijinal olarak dünyanın farklı bölgelerine ihraç edildiği veya Orijinal Saten ipek ipliklerden dokunuldu. Saten’ın lüks etkisi, 12. ve 13. yüzyıllarda Romalılar tarafından, hemen kraliyet kıyafetlerine getirilen zerafet için İtalya’ya büyük bir ithalat haline geldi. Güçlü tezgah ve Sanayi Devrimi’nin keşfinden sonra, bu pahalı kumaşın çok zengin olmayan nüfusa erişimi daha kolay oldu.

Kumaşın Arkasında Yüzler

Parti Saten. Saten aslında bir örgü adıdır ve belirli bir hammadde için verilen ad değildir. Döşemelik dokuma işlemi kullanılarak düşük bükülmüş ipliklerden üretilir. Dört yatay ipliği olan atkı iplikleri, tek bir uzunlamasına iplik ile örtülür ve daha az sayıda birbirine karışmalara neden olur ve bu da saten’e karakteristik pürüzsüzlük kazandırır. Saten, polyester, yün, pamuk ve ipekten oluşturulabilir. Bununla birlikte, ikincisi en iyi seçim ve polyester yakın bir saniye. Bununla birlikte, saten örgüsü pamuğa uygulandığında yaratılan bir kumaş olduğu için, saten ile karıştırılmaması gerekir.

Parti Saten. Kumaşın ipek mi Saten mi olduğunu bulmak zor değildir. Saten kumaş parlak ve düzgün çok belirgin bir parlaklığa sahiptir. Kumaşın bir tarafı çok pürüzsüz ve parlakken diğeri mat ya da donuktur. Kuşkusuz, Saten çok lüks bir his ve görünüme sahiptir, ancak terzilerin kumaşla baş etmeleri için kaygılanmaya devam ederken acelesizce zor olabilir!

Parti Saten.
Parti Saten.

Saten yüzyıllar boyu önemli bir yere sahiptir ve konfeksiyondan ayakkabıya kadar değişen ürünlerde kullanılmaktadır. Saten kumaşının lüks hissinin yerini alamazsınız, hangi dokumacılığına bakmaksızın  Saten kumaş üzerinde önemli bir değişime uğramış olan şey, kumaşın yenilikçi üretimi nedeniyle daha uygun hale gelmesidir Hem de sentetik iplerle yaratılan Saten’in tanıtımı.

Uygunluk

Özellikle kadınlar için şık ve zarif giyinme söz konusu olduğunda Saten belki de en popüler kumaştır. Çok rahat ve düzinelerce yoldan yıl boyunca giyilebilir. Kumaşın dayanıklılık değeri yüksektir ve atletik pantolonlar, ceketler, şortlar ve bale ayakkabıları gibi spor kıyafetleri için de kullanılmaktadır. Gelinlikler sektöründe sıcak bir favori olan zarif Saten, önceleri başta gelen giysilerin olmasıdır. Kumaşın şeffaf zarafeti ve elbisenin kıvrımlarının düşmesi, rüya önlüklerinin yapıldığı ‘kumaşı’ saten yapıyor.

Bakım

Saten hassas bir kumaştır ve giysinin ömrünü uzatmak için düzgün bir şekilde muhafaza edilmelidir. Kuru temizleme, ipekli örgülü Saten kumaşlar için normalde tercih edilir. Bununla birlikte polyester saten hafif deterjanlarla hassas bir şekilde yıkanabilir. Asla saten giysilerinizi kurutmak için sıkmayın. Sadece asın onları. Saten giysilerini ütülerken, ters tarafta düşük ısıda bir sıcaklık ile üttüğünüzden emin olun.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın