Parti Saten Kumaş

Düz ve dimi ile birlikte Saten Dokusu, antik zamanlardan beri kullanılmakta olan üç temel dokuma yapısından biridir. Lüks, romantizm ve sansasyon ile ilişkili olarak, saten ve saten kumaşlar ince ipek ve pamuk ipliklerinden ve ayrıca rayon, asetat ve polyester gibi üretilmiş liflerden yapılır.

Parti Saten Kumaş.
Parti Saten Kumaş.

Parti Saten Kumaş. Saten dokumaları pürüzsüz, parlak bir yüzeye sahiptir ve tüm dokuma yapılarından en iyi örtme özelliklerine sahiptir. Saten dokumanın deseni bir dimiğe benzer, ancak şamandıra (yüzeye dalmadan önce birden fazla çözgü veya dolgu ipliğini aşan iplikler) diğer on kadar çok ipliği çok uzun süre kaplar. Saten kumaş en az altı (daha sık sekiz) kablo demeti bulunan bir tezgahta dokunmalıdır. Köşe çizgileri köşegen çizgiler yerine, mümkün olduğunca pürüzsüz ve kesintisiz görünmesi için genellikle kademeli olarak dizilir. Bu özellik şamandıraları birbirine çok yakın bir şekilde paketleyerek geliştirilmiştir. Büyütme altında bile çok sıkı saten örgü yapısını görmek zor olabilir.

Saten Dokumacılığın Tarihçesi

Parti Saten Kumaş. Üretilen elyafların keşfi yapılıncaya kadar, saten kumaşların üretimi genellikle pahalıydı, çünkü büyük miktarda ipek veya çok ince pamuklu iplikler gerekli idi. (İplikler daha kalın olduğunda şamandıralar o kadar uzun olur ki bezin aşınması çok kırılgan olurdu.) İpek dokumayı çevreleyen mitolojide, saten adına verilen orijinal kaynak kayboldu. Bir öneri, Çin’in eski limanından geliyor. Başka bir saten kumaş “olarak adlandırılan olmasıdır daha sonra İtalyan ipek üreticileri için terimi değiştirildi kadar saten ima etmek saç ya da fırça kılı (Amerikan bir saç çizgisi ve parlak bir yüzeye sahip çünkü bu tür kumaşlara uygulanabilir bir terim” Kumaşlar, sayfa 198).

Parti Saten Kumaş.
Parti Saten Kumaş.

Saten dokuma, Çin’de iki bin yıl öncesinden önce icat edildi. Broşar (çizilmiş tezgahlarda üretilen figürlü bir saten) gibi özenli tekstil pahalıydı ve çoğu durumda üst sınıflarla sınırlı iken, ipek yetiştiriciliği “Sıradan köylüler, ipek dokumacılığı ile ilgili özel teknikler konusunda uzman kişilerdi, ipek sadece aristokrasi değil, en azından bazı durumlarda, aristokrasiden çok miktarda üretildi”. İpek dokuma kumaş çok değerli bir sır, ancak sonuçta teknoloji diğer bölgelerine yayılmıştı. Sınırlı miktarda ipek kumaş, eski Yunan zamanında Batıya ihraç ediliyordu, Ancak Ortaçağa kadar Avrupa’da saten üretilmedi. İpekten kaynaklanan kıtlık, bu malzemenin kiliseye, soylulara ve üst sınıflara uygulanmasını kısıtladı.

Parti Saten Kumaş. Geç döneminde ipek dokuma, İtalya’dan İspanya’ya, Hollanda, Fransa, İngiltere ve Amerikan kolonilerine yayılmıştır. Saten varyasyonları,(kelimenin tam anlamıyla “ipek derisi”, küçük çapraz çizgileri olan mat kumaş) ve (bazen krep destekli saten olarak adlandırılan hafif, çakıllı bir saten) de dahil olmak üzere birkaç yeni ad kazandı. İnce bükülmüş pamuk ipliklerinden (çoğunlukla uzun elyaflı Mısır pamuğu) yapılmış olan Saten, çözgü yerine dolguda yüzer. Bu yana doğru yüzen şeritler standart bir çözgü sateninin ters yönde örtülür; Zarif bir balo elbisesi veya tam etek için kullanıldığında kumaşın vücuttan uzak durmasına yardımcı olurlar. Terlik saten, güçlü, kompakt dokuma bir malzeme esas olarak ayakkabı için kullanılır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın