Parti Kumaş Alan Kişiler

Sentetik Elyaflar  fiber ve tekstil teknolojisinin her alanında uygulamalarla, tüm fiber kullanımının yaklaşık yarısını oluşturur. Sentetik polimerlere dayanan birçok elyaf sınıfı potansiyel olarak değerli ticari ürünler olarak değerlendirilmiş olmakla birlikte, bunların dörtü – naylon, polyester, akrilik ve poliolefin – piyasaya hâkim. Bu dörtlü sentetik elyaf üretim hacminin yaklaşık% 98’ini oluştururken, tek başına polyester% 60’tır.

Parti Kumaş Alan Kişiler.
Parti Kumaş Alan Kişiler.

Parti Kumaş Alan Kişiler. Asetat , selülozdan (ahşap elyafları), teknik olarak da selüloz asetattan yapılır. Asetat kolay söndürülemeyen titreşen alevlerle kolayca yanar. Yanan selüloz damlar ve sert bir kül bırakır. Koku, ahşap yongaları yakmaya benzer.

Akrilik kumaş teknik olarak akrilonitril, doğal gaz ve petroldendir. Akrilikler, elyaf içeriği ve yüce, hava dolu ceplikler nedeniyle kolayca yanar. Akrilik bir battaniye üzerine atılan bir maç ya da sigara, söndürmedikçe hızla yanacak kumaşı tutuşturabilir. Kül serttir. Koku acı ya da sert.

Parti Kumaş Alan Kişiler. Naylon petrolden yapılmış bir poliamiddir. Naylon erir ve alev erimiş elyaf üzerinde kalırsa hızla yanar. Ateşi eritici naylon üzerinde tutabiliyorsanız, plastik yanan gibi kokuyor.

Polyester kumaş kömür, hava, su ve petrol ürünlerinden üretilen bir polimerdir. Polyester aynı zamanda erir ve yanar; erime, yanan kül, deriyi de içine alan damladığı herhangi bir yüzeye çabucak bağlanabilir. Polyesterden çıkan duman tatlı bir koku ile siyahtır. Söndürülen kül serttir.

Rayon kumaş neredeyse saf selüloz olan rejenere selüloz elyaftır. Rayon hızla yanar ve yalnızca hafif bir kül bırakır. Yanan koku yakıcı yaprakları yakındır.

Yün işlem yün açılır ve daha sonra edilmesi gerektirir taranmış (ön homojenlik elde etmek için, genellikle bir kaç defa). Yün bir tarak makinesini ince bir ağ olarak bırakır. Yün işlemde, ağ, son kart sonra, içine sürtülür sayıda bantların bölünmüş olan fitil ve genellikle bir eğirme çerçeveye taşıma bekleyen bobinler depolanır.

Parti Kumaş Alan Kişiler.
Parti Kumaş Alan Kişiler.

Parti Kumaş Alan Kişiler. Fitilin ipliğe eklenmesiyle veya eklenmeden ipliğe döndürülmesi için kullanılan birkaç teknoloji vardır; Eskiden en önemlisi ring iplikçiliği ve kendi kendine iplik eğirme ; Günümüzde açık uç eğirme . Ne olursa olsun tekniğin elde edilen yün iplik göreceli olarak yüksek ‘kütle’ ve oranla bunun sergiler iyi ısı yalıtımı özelliklerine sahip kullanılan yün pürüzsüz, parlak ve kompakt iplikler.

Yünün arzu edilen özellik yelpazesi, üst düzey modadan ateşe dayanıklı ürünlere ve ağır halı ürünlerine kadar çok farklı amaçlar için değerli bir malzemedir. Yün özgün yapısının, arzulanan özelliklerini nasıl yarattığını keşfedin.

Parti Kumaş Alan Kişiler. Yünün benzersiz hücresel yapısı, bir takım istenen özelliklere sahiptir. Çoğu özellik tüm yün tipiktir, ancak yün farklı koyun ırklarından bazı farklılıklar vardır. Farklılıklar yünün görünümünü ve hissini ve bunun için kullanılanı etkiler.

Yünün yüzey yapısı

Yün lifleri, kütikül hücreleri adı verilen çakışan terazilerin eşsiz bir yüzey yapısına sahiptir. Kütikül hücreleri lifi koyun derisine bağlar. Yünlerin sentetik elyaflardan yüzeyi çok pürüzsüz bir yüzeye sahip tipik liflerden çok farklıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın