Parti Kot

Parti Kot.

Muhtemelen farkındasınız gibi, denim dünyası, neredeyse bitmeyen çeşitli boyalar, dokumalar ve kumaşlarla doludur. Bu karmaşa içinde yolunuzu “dokuma” oldukça kafa karıştırıcı olabilir, özellikle de kot tedarikçilerle uğraşırken ilk kez vakit geçiriyorsanız. Bugün, ilk önce kotun ne olduğunu ve ardından farklı kot türünü anlatarak, macerayı sizin için basitleştirmek istiyoruz. Hazır? Haydi gidelim!

Denim Nedir?

Parti Kot
Parti Kot

Denim kelimesi, “serge de Nîmes” ibaresinin Fransızcasından gelmektedir. Hepimiz giydiğimiz harika kot çantalarını elde etmek için çapraz çizgili çınra örgüsüne dayanan bir pamuklu kumaş atıfta bulunmaktadır. Denim ile ilgili şaşırtıcı şey, pek çok farklı stilde sunulmasıdır. Denim temel olarak herhangi bir kıyafeti eşleştirmek için kullanılabilir.

En özgün kot,% 100 pamuk sırçasından yapılmış ve pamuk sergeği denim olarak anılmaktadır. Günümüzde denim, çeşitli kot tedarikçilerinden gelen farklı malzemelerden ve karışımlardan oluşmaktadır. Bugün karşılamak istediğimiz en yaygın dört tablo aşağıda listelenmiştir:

Son 10 yılda Denim kumaş çok daha karmaşıklaştı. “Kenar kuşağı” ve “sol eğimli” gibi terimlerin yanı sıra, kumaş ağırlıkları denim etiketlerinde belirginleştiğini görebilirsiniz. Ancak 12 onsluk bir çift kot nasıl 16 ons’tan farklı? bu sayıların anlamını ve neden onlara dikkat etmeniz gerektiğini tartmak için (bunu yakaladınız mı?) Sorduk.

İlk olarak, bir etikette gördüğünüz sayılar, kullanılan kumaş bir metrekarelik ağırlığına atıfta bulunur; bu da, kotların zamanla ne kadar ağır, dayanıklı ve rahat olacağına doğrudan dönüşür. Göre, hafif denim 10 ila 13 ons arasında bir şey, orta ağırlık 14 ila 18 ons ve ağırlığı 19 ons ve üzeri. Ve her birinin kendi çıkarları vardır.

Dayanıklı kot, sopadan hemen uzakta rahatlıkla geçecek ve çok az kırılma dönemi yaşayacak. Orta ağırlığa sahip kotlar, kumaşın zaman içindeki şeklini nasıl koruduğu için yaşlandıkça daha fazla karakter geliştirecektir. Ve ağır denim aylar geçtikçe çeşitli solma desenleri yaratacaktır. Kot “Denemeler ne kadar ağır olursa, jeans zamanla düzgünce bakılırsa sürecek” diyor.

Denim Yıkama Nedir?

Parti Kot
Parti Kot

Çeşitli kot çeşitleri hakkında konuşmaya başlamadan önce, ‘kot yıkamada’ ne demek olduğunu anlamamız gerekir. İnsanlar ‘kot yıkamadan’ bahsederken, denim ürününü veya ürünlerini satmaya ve tüketicilere dağıtan kotu değiştirmek için kullanılan ‘yıkama’ tekniklerine atıfta bulunurlar.

Denim solma gibi özel bir efekt elde etmek için “yıkanır” veya “işlenir”. Genel amaç kot ürününü yaşlanmış ve yıpranmış hale getirmektir. Bununla birlikte, kontrast, seçici solma, vb. Yaratan gelişmiş yıkama teknikleri (asit yıkama, taş yıkama, kum yıkama, kumlama gibi) vardır. İnsanlar neden kot gibi görünen kot kullanıyor? Bir psikologa sormanız gerekir. Tek bildiğimiz bu aşınan görünümlü kot, sıcak kek gibi satıyor!

Çoğu kot, spandex veya Lycra (spandex’in markası olan) adı verilen bir kıvrımlara sahiptir. Geleneksel kotlar mavidir ancak günümüzün modasında kot pantolonlar her türlü renk ve desende kullanılabilir olmaları açısından önem kazanmıştır. İster denim kot pantolon ister daha açık ten kot pantolon, isterse de kot pantolon, çok stil ile size en uygun bir stil ve kumaş bulabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın