Kumaş

Ağırlıklar ve ipek, saten, süet, krep ve şifon gibi görünümlerde üretilebilir. Polyester kumaşlar, çoğu doğal kumaştan daha az solma ile, iyi renk tutan iplik boyalı olabilir. Polyester örgülerin esnekliğinden yoksun olmasına rağmen, bu kumaş iyi döşenir ve ipek şifon veya organza gibi kırılgan hafif tekstillerin etkilerini daha dayanıklı olarak üretir. Çok yönlülüğü ve maliyeti, akşam giyim pazarına çekici gelmesini sağlıyor.

Kumaş
Kumaş

Doğal lifler bitki bazlı pamuk ve keten, ipek ve yün içerir. 20. yüzyılda doğal elyafa eklenen Rayon, işlenmiş ağaç hamurundan yapılır ve ipek benzeri bir örtüye ve parlaklığa sahiptir. Muhtemelen bu kumaşları giysiler olarak tanıyorsunuz ve bir kanepede benzer özelliklere sahip olacaklar, ancak daha sık dokunmuşlardır. Pamuklu, ketenli ve yün en dayanıklı doğal kanepe lifleridir, ancak bunların hepsi güneş ışığından ve nemden zarar görmeye duyarlıdır. Döşemede kullanılmadan önce yün güve geçirmez olmalıdır. “Doğal” olarak adlandırılsa bile, bu elyafların çok işlenmiş olabileceğini ve sentetik boyalarla ve kimyasallarla muamele edildiğini aklınızda bulundurun. Bu kimyasallardan kaçınmaya çalışıyorsanız, “sertifikalı organik” etiketli pamuk arayın.

Sentetik elyaflar, kimyasal maddelerin kumaşa dokunacak ince iplere ekstrüzyonuyla üretilen petrol ürünleridir. Kanepe kumaşları için en yaygın sentetikler polyester veya polipropilen, naylon, akrilik ve. Bu ürünler genellikle dayanıklılık eklemek için doğal elyaflar ile karıştırılır ve lekelere ve solmaya karşı dayanıklıdır.

Şifon Kumaş Alımı Yapan.
Şifon Kumaş Alımı Yapan.

Bazı sentetik maddeler doğal elyafa benzemek için yapılır – örneğin, akrilik doku ve görünüm olarak yüne benzer. Genellikle polyesterden yapılmış mikrofiber kumaşlar, kısa bir şekerlemeyle yoğun dokunmuş veya dokunmamış olup, süet hissi verir. Dayanıklılık açısından dikkat çeken mikrofiber döşeme, evcil hayvan sahipleri tarafından tercih edilir çünkü boyama ve pençe izlerine karşı koymaz.

Bir kumaşın nasıl hissettiğine dair bir fikir edinmek için, aslında dokunmadan kumaşa benzer ve web sitemizdeki tüm kumaşlarla ilgili kapsamlı bilgiler ekledik. Bu bilgi kavramak zor olabilir, ancak gömleğiniz için doğru kumaş seçimi konusunda size rehberlik etmeye çalışacağız.

Bir kumaş birçok farklı malzemeden yapılabilir ve gömlekler için pamuk en yaygın olanıdır. Bununla birlikte, pamuk bitkiye, yetiştirildiği bölgeye vb. Bağlı olarak çeşitli niteliklere sahiptir. Pamuğun ana kalitesi elyaf ya da zımba cinsinden ölçülür. Kumaş ne kadar uzun olursa, kumaş ne kadar iyi, pürüzsüz ve daha rahat temin edilebilen kumaşlarda kullanılan farklı pamuklar aşağıdaki gibidir:

Bir kumaş seçerken, iplik giysinin rahat hissetmesine ve rahatlığına karar verir. İplikler ya tek katlı ya da iki katlı yapıdadır, bu da tek bir iplik ya da birbiri etrafında bükülmüş iki iplikten yapılmıştır anlamına gelir. İki katlı iplikler bir giysi için daha yüksek konfor ve daha ipeksi bir his verir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın