Krep Elbise Kumaşı Nedir? Krep Kumaş Alan

Krep Elbise Kumaşı  Krep Kumaş Alanlar

İpek krep kumaşlar yapılırken, iplikler genellikle aynı anda kullanılır, belirli bir şekilde değişen, sağa ve sola bükülür. Parti İpliklerin bu (krep) bükümü sayesinde, kumaş artan elastikiyet ve mukavemet kazanır ve bükümün farklı yönleriyle birlikte ipek yüzeyinde ince pürüzlü, gölge bir etki elde edilir. Ayrıca üretimin son aşamasında krep kumaş buğulanır. Kumaş Satın Alan. Sonuç olarak, su ve yüksek sıcaklıkların etkisi altında, iplikler, krep etkisinin elde edilmesinden dolayı düzensiz bir şekilde bükülür – kumaşın grenli dokusu.

Krep Nedir?

Krep veya krep, belirgin kırışık ve engebeli bir görünüme sahip ipek, yün veya sentetik bir kumaştır. Krep, küçük, ince gözleme anlamına gelen Fransızca kelimeden gelir. Genellikle hafif ila orta ağırlıkta bir kumaştır, ancak nihayetinde krep herhangi bir ağırlıkta olabilir. Krep elbiseler, takım elbiseler, bluzlar, pantolonlar ve daha fazlasını yapmak için kullanılabilir. Krep ayrıca perdeler, pencere süsleri ve yastıklar gibi ev dekorasyonunda popülerdir.

Krep Nasıl Yapılır?

Krep, ister doğal (ham ipek, pamuk, yün) ister sentetik (polyester, suni ipek) olsun, hemen hemen her tür elyaftan yapılabilir; tüm krep kumaşlar aynı amaca yönelik buruşmuş görünüme sahiptir ve bu görünümü elde eden birçok farklı üretim yöntemi vardır. Krep, dokuma bir kumaş veya örgü kumaş olabilir. Krep yapmak için kullanılan malzemeler ve dokuyu elde etmek için kullanılan yöntem, farklı krep türlerini tanımlar.

Krep Çeşitleri Nelerdir?

Yapım yöntemlerine ve kullanılan liflere göre değişen sayısız farklı krep türü vardır.

Krep Şifon kumaşı, genellikle ipekten yapılan hafif bir kumaştır. . İpek krep de şifon kumaş, diğer kreplere özgü büzgülü yüzeye sahip değildir; bunun yerine ipek kumaş hafif çakıllı pürüzsüz, mat bir yüzeye sahiptir. Bu görünüm, düz bir örgü deseninde atkı ipliği olarak sıkıca bükülmüş iplikler kullanılarak elde edilir. Polyester krep de şifon ipek kumaşa benzer bir görünüm ve his ile daha uygun fiyatlı bir versiyondur.

Krep georgette : Krep georgette kumaşı da yumuşak, pürüzsüz bir görünüme sahiptir ve esas olarak ipek veya suni ipek gibi sentetik ipek benzeri liflerden yapılır. İpek georgette biraz esnekliğe ve güzel bir örtüye sahiptir. Krep georgette kumaş, elbiseler için popüler bir kumaştır.

Yün krep : Yün krep daha pürüzlü, tel bir yüzeye sahiptir ve yün kumaştan ve bazen pamuklu veya sentetik kumaşlardan yapılır. Hafif ila orta ağırlıkta bir kreptir, kırışmaya karşı dayanıklıdır ve genellikle takım elbise, pantolon ve elbiseler için kullanılır.

Polyester krep

: Polyester krep kumaş, sentetik elyaf polyester kullanılarak yapılan her türlü krep kumaştır. Poli krep tipik olarak güzel bir örtüye sahip hafif, ince bir kumaştır. Polyester krep elbiseler, etekler ve bluzlar için kullanılır. Bazen streç krep oluşturmak için elastan içerir.

Krep sırtlı saten : Krep sırtlı saten, bir tarafı saten gibi pürüzsüz ve yumuşak, diğer tarafı krep hissi ve görünümü ile buruşuk olan bir saten kumaştır.

Kanton krep : Kanton krep aslen adının geldiği Çin’in Kanton eyaletinden ipekten yapılmıştır. Görünüş olarak krep de şifon’a çok benzer, ancak örgüdeki dolgu iplikleri daha ağır olduğu için biraz daha ağırdır.

Plisse krep : Plise krep, katlanmış bir pile oluşturarak büzülmüş ve kırışık bir görünüm elde etmek için kumaşa kimyasal olarak işlemden geçirilerek elde edilir . Deseni oluşturmak için bir kumaş parçası alan ya sıcak silindirlerle preslenir ya da mum deseniyle kaplanır ve alkali bir çözeltiye batırılır. Ağdanın kapladığı alanlar küçülecek ve ağda çıkarıldığında kumaş kasıtlı olarak buruşacaktır.

Krep krep büküm ipliklerle saten dokuma tekniği kullanılarak dokunan ipek bir kumaştır. Krep kumaş alanlar mat bir sırt ile pürüzsüz ve saten gibi yansıtıcıdır. Krep iplikleri, kumaşa imza krep tanımını verir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın