Keten Stok Kumaş

Pamuk, giysi üretiminde sıklıkla kullanılan, aynı zamanda tıbbi ve endüstriyel uygulamalarda da kullanılan en yaygın tekstil malzemesidir; Hafif, yumuşaktır ve yüksek bir su emme kapasitesine sahiptir. Özel özellikleri, suni lifleri oluşturmak için pamuğu diğer tekstil materyalleri ile birlikte yaygın olarak kullanılır hale getirir.

Keten Stok Kumaş.
Keten Stok Kumaş.

Keten Stok Kumaş. Pamuklu kumaşlar lifli gözenekli malzemeler olarak tanımlanabilir. Aslında tüm kumaşlar, her pamuk elyafındaki  başlayıp, farklı karakteristik ölçeklere sahip hiyerarşik bir yapıya sahip gözenekli ortamlardır. Mikron aralığında daha büyük gözenekler, bir iplik oluşturmak üzere birlikte bükümlü lifler arasında bulunur. Son olarak, bireysel dokuma iplikler arasında 100 mikronluk daha büyük gözeneklilik bile görülebilir. Bu gözeneklilik, kumaş örülme biçimine bağlı olarak değiştirilebilir ve kütle, kalınlık, örtme kabiliyeti veya hava geçirgenliği gibi tekstil özelliklerini kuvvetle etkiler. Ortak kullanımına ve ilgili uygulamaya dahil olmasına rağmen, pamuklu kumaş mikroyapısının özelliklerinde oynadığı rol hala tam olarak aydınlatılamamıştır. Gelişmiş mikroskopi gibi modern deneysel teknolojilere dayanan bu sistemin ileri bir incelemesi, birçok alanda değerli bir ilerleme sağlayacaktır. Yapısal parametreler, kumaş topoğrafyası ve doku ıslanabilirliği arasındaki niceliksel ilişkilerin çok az sayıda sistematik araştırması vardır. Örme pamuk yapılarının temel anlayışı ve sıvı adsorpsiyon özellikleriyle olan korelasyonu, doku fonksiyonalizasyonunda önemli bir konuyu temsil eder,

Pamuk birlikte, pamuk bitkisine, ve ketenden, gelen keten bitki , hem doğal bitki lifleri (selüloz) olan, aralarında çok sayıda farklar vardır. “Keten” terimi, herhangi bir ev eşyasını aynı anda ifade edebilir, ancak bu, keten kumaş ile karıştırılmamalıdır. Aşağıda, pamuk ve ketenleri kapsamlı olmayan kategorilerde.

Keten Stok Kumaş. Keten kumaş dünyanın en güçlü doğal elyafı olarak bilinir. O kadar dayanıklı ki, gücü arttırmak için kağıt paralarda dahi kullanılıyor! Pamuktan daha kalın ve keten lifi, çoğu çok uzun olan değişken uzunluklara sahiptir. Bu, uzun ömürlülüğe katkıda bulunan güçlenmeye katkıda bulunur. Keten çok uzun sürüyor. Pamuk mukavemeti, çok sayıda elyafın ipliğe döndürülmesi ve ipliği kumaşa dokundurmasıyla elde edilir.

Keten Stok Kumaş.
Keten Stok Kumaş.

Keten bitkisinden, Linen bir öküz lifidir . Pamuktan daha berrak olduğu bilinen keten, elle tutulurken esnekleşir. En akıcı örtüyü görmek için zariflik kazandırır ve yumuşatır. Pamuğa kıyasla daha doğal bir dokusu olsa da, yüksek parlaklık ile ipeksi bir yapıdadır.

Kırışıklıklar? Hem pamuk hem de keten kırışıklarla ilişkilidir. Keten liflerinin lignan adı verilen doğal bir reçinesi vardı . İlk başlarda elyaflar katıdır ve kolay kırılabilir. Kırışıklıklar elle tutulurken ve kullanılırken daha pürüzsüzleşir.

Keten Stok Kumaş. Pamuklu bitki olarak adlandırılan kabarık elyaf kümeleri verir. Dokunuşa karşı yumuşak ve elle tutulurlar. Pamuklu kumaşlar çok yumuşak olabilir ve ilk dokunduğunda başka herhangi bir bitki elyafı aynı türde rahat el sunamaz.

Sentetik elyaflar çoğunlukla aktif giysiler için en iyi seçenektir çünkü hafif, süper esnektir (ve böylece kısıtlayıcı olmaksızın forma uydurma), kuru hızlıdır veya terden cildi uzaklaştırabilirler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın