Kaşmir Kumaş

Kaşmir Kumaş

Üst düzey yün olarak dikkat çeken Kaşmir, aslında başkalarına ek olarak kaşmir keçilerinden elde edilen bir saçtır. Geleneksel yünden daha yumuşak olan bu malzeme, olağanüstü yalıtım özellikleriyle daha pürüzsüz ve daha hafif kalır. Kaşmir’in ipeksi eli, kabuğun altını örten saçların, kaba koruyucu saçtan ayrılmasıyla, tekstilin kalitesine ve masrafına katkıda bulunur. Mood, desende, renkte ve tasarımcı markalarında geniş bir yelpazede etkileyici kaliteli Kaşmir koleksiyonuna sahiptir.

kaşmir kumaş Kaşmir kumaş ismi , muhtemelen 13. yüzyılda Moğol imparatorluğunun başında olduğu üretim ve ticaretin yapıldığı bölgeye ait eski bir Kashmir imla hattından gelir . 1500’lerden 1900’lerin başına kadar geç dönemde ” İran’da Şahinler ve İmparatorlukları Tüketmek ” adlı yazarın tarihçisi Michelle Maskiell’e göre İranlı ve Hintli imparatorlar, Kaşmirli şalları politik ve dini ortamlarda kullandı; Örneğin, Mugal Hindistan mahkemelerinde, bir şalın politik bir figürden kabulü, verici ile alıcı arasında bir hiyerarşi oluşturdu. Geç 18 yılında inci yüzyılda, İskoç tekstil üreticisi Joseph Dawson Hindistan’da kaşmir yapılan şalları keşfetti ve İskoçya’da yaptığı fabrikaya malzeme ithal etmeye başladı. Dawson, kumaşı yumuşaklığı ve sıcaklığıyla ödüllendiren birinci sınıf İngiliz kadınlara şal sattı. (Yüksek kaliteli kaşmir hafif ağırlığına rağmen koyun yünden 8 kat daha sıcak olabilir .)

Fakat tüm kaşmir kumaş eşit derecede lüks değil: Liflerin dokusu, rengi ve uzunluğu imalat ve fiyatlamayı etkilemektedir. Doğal olarak, beyaz kaşmir lifleri daha az boya gerektirir, bu da renklendirmenin doğal yumuşaklığına neden olan hasarı azaltır. Kalite de yünün toplandığı bölgeye bağlı. Örneğin İç Moğolistan’da kışlar serttir ve keçilerin daha yetersiz bir diyetleri vardır, bu da daha kaliteli giysilerde görülen ince saçları üretir. Yine de, en iyi hammadde bile bir alt par sonlandırma işlemi ile tehlikeye atılabilir. Kumaşın eğrilmesi ve dokuması, nihai ürünün görünümünü, hissini ve dokunuşunu etkilediğinden,

kaşmir kumaş
kaşmir kumaş

kaşmir bir ürünün inceliği bu işleme kadar gelir.

Çin, kaşmir yünü yapmak için gereken ham maddenin en büyük tedarikçisidir, ancak Avrupa kaşmir imalat yöntemlerini hakim ve piyasayı üstün kalite (ve daha maliyetli) ürünler üzerine yöneltti.

Ağır boyalı elyaf yumuşaklığını kaybeder. İç Moğolistan’dan gelen Çin beyazı, en iyi kalitede kaşmir olarak görülüyor çünkü boyama ya da ağartmaya tabi değildir. Dış Moğolistan, deve kahramanında deve ve kahverengi tonlarda niş geliştiriyor.

Etiketini okuyun % 70 kaşmir etiketli bir giyim /% 30 yün sıklıkla% 5’ten fazla kaşmir kumaş içeriyor. ABD Federal Ticaret Komisyonu, yalnızca saf kaşmir kazakların “Yüzde Yüz Kaşmir” olarak etiketlenebilmesini zorunlu kılar. Bu giysinin üzerinde belirtilmiyorsa, birlikte hareket edin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın