İplik Alınır İp Alanlar

Kumaş iplik nedir?

İpler İplik , tekstil üretiminde kullanılan birbirine kenarlı liflerin kesintisiz uzunluğudur. Eğirerek hazırlanır. İplik eğirme , liflerin (veya iplik, halat veya kablo) oluşturulması için liflerin birlikte döndürülmesidir. Daha önceki elyaf, iğ ve distaff gibi basit aletleri kullanarak elle döndürüldü. Daha sonra eğirme tekerleği kullanımı önem kazandı. Endüstri devrimi, Sanayi Devrimi’nin başlangıcında 18. yüzyılda başladı. El eğirme popüler bir el sanatı olmayı sürdürüyor.

İplik Alınır İp Alanlar
İplik Alınır İp Alanlar

İplik, Halka, Open-End, iplikçiliği gibi çeşitli teknikler aracılığıyla zımba teli (kısa) liflerden yapılır. Ring yöntemi en eski ve en çok kullanılan tekniktir. Açık uçlu bükme başka bir önemli yöntemdir. İplikçiliğin temel üretim süreci tarama, tarama, taslak hazırlama, bükme ve sarma işlemlerini içerir. Elyaflar bu işlemlerden geçtikçe, sırasıyla tur, şerit, Fitil ve nihayet iplik.

Şimdiye kadar, kumaş ipliğinin tam olarak ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz ve bunu nasıl kullanabilirim? Endişelenme, cevaplarımız var!

Kumaş iplik geri dönüştürülmüş kumaştan normalde T-şortundan gelir. Kumaş iplik topları kroşe için idealdir veya örme olan eşit kumaş şeritleri vardır. Çalışmak çok kolay bir materyal, ekonomik, ekolojik ve çok özel. Eşsiz malzemelerden geldiği için renkler de orijinaldir.

Bitki lifleri arasında pamuk, keten, jüt, bambu, ramie, kapok, ve sisal bulunur. Keten bilinen en eski elyaf ürünlerinden

İplik Alınır İp Alanlar
İplik Alınır İp Alanlar

olup keten üretimi için kullanılır. Pamuk bitkisinin tohumlarından elde edilen, en çok kullanılan doğal elyaftır. Jüt Fiber  elyafın en ucuzu ve en güçlüsü ve pamuktan sonra ikinci sırada yer almaktadır. Geleneksel ambalajlama kumaşlarında, halı destek malzemeleri, paspaslar, torbalar, tenteler, ipler ve sicimler vb. Kullanılır. Bambu Elyaf çevre dostudur ve bazen pamuk veya diğer hammaddelerle karıştırılır. Özellikle bornoz, havlu, ayak paspasları, yatak giysileri, iç çamaşırı, yakında oturan tişört, çorap vb. İçin kullanılır. Tropikal bir ağacından elde edilen Kapok, özellikle cankurtaran, yatak takımı, döşeme için doldurma olarak kullanılır Ses ve ısıya karşı izolasyon. Kumaş tuval ve diğer bezler yapmak için kullanılır.

Doğal Lifler. Yün elyafı ve ipek elyafı en çok kullanılan Hayvan Elyaflarıdır. Yün koyun, keçi, lama ve tavşan gibi hayvanların kürklerinden veya tüylerinden türetilir ve daha sonra suya ve kirden koruyucu bir yağ, lanolin ile kaplanır. İpek, ipekböceği kozasından elde edilen bir protein lifidir. Zarif dokusu ile pürüzsüz, parlaktır.

Asbestin uzun, ince lifli kristalleri vardır ve doğal olarak oluşan uzun mineral liftir. Isı, elektrik ve kimyasal hasarlara karşı dayanıklıdır. Diğer Mineral Lifler, kısa, lif esaslı kaplamalar, sahne perdeleri ve yangın söndürme battaniyeleri için kullanılan.

Suni elyaflar     

Suni elyaflar Suni olarak çeşitli kimyasal bileşimlerden yapılmış elyaflar, insan yapımı veya sentetik elyaflardır. Bazıları rayon , modal dahil olmak üzere doğal selülozdan üretilmektedir . Naylon , diaminler ve dikarboksilik asitlerden yapılmış ve birçok kumaşta, cibinlik, halat ve lastik iplerinde kullanılır. Rayon, pamuk linterleri ve odun hamurundan selülozdan üretilmiştir. Fiberglas erimiş camdan yapılır. Güçlü, dayanıklıdır ve birçok kostik ve aşırı sıcaklığa dayanıklıdır ve kumaş perde, perdelik ve endüstriyel amaçlar için kullanılır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın