Evde Kumaşa Baskı Nasıl Yapılır?

Evde kumaş baskı

Çoğu okuyucunun evde sahip olduğu sıradan bir mürekkep püskürtmeli yazıcıyı kullanarak giysilere yazılar ve çizimler koyabilir, bayraklar, flamalar ve diğer küçük boyutlu benzersiz öğeler yapabilirsiniz.

Görüntü aktarım ortamı

Kumaş alanlar. Hem modern hem de uzun süredir üretilmeyen hemen hemen her mürekkep püskürtmeli yazıcı veya MFP, görüntüleri uzun süre ısıya dayanabilen pamuklu ve karışımlı kumaşlara aktarmak için özel ortamlara yazdırabilir. Bu tür ortamların yapısı, yoğun bir kağıt tabanı ve ısıtıldığında kumaşa bağlanan ince bir elastik tabaka içerir – baskı işlemi sırasında mürekkebin yüzeyinde uygulanır.

Dünyanın önde gelen mürekkep püskürtmeli yazıcı üreticilerinin her biri, görüntüleri kumaşa aktarmak için markalı baskı ortamına sahiptir.

Tişört üzerine nasıl çizilir?

Kumaş satın alanlar. Makalemizin ilk bölümünde, kumaşlar için en basit araçları ve boyaları kullanarak ve özel beceriler olmadan bile kıyafetlerinizi nasıl fevkalade bir şekilde değiştirebileceğinizi, ona benzersiz, bireysel bir stil kazandırabileceğinizi anlatacağız!

Tek tip bir renkteki normal bir tişört örneğini kullanarak kilo ile parça kumaş boyalarla bir kumaşa bir desen uygulama sürecini düşünün. Sözde “düğüm tekniği” ile bir tişörtün kumaşına nasıl ilginç bir doku verileceğini ve bir şablon kullanarak orijinal bir desenin nasıl uygulanacağını anlatacağız. Kumaşla çalışmanın bu iki yönteminin hem ayrı ayrı kullanılabileceğini hem de birbiriyle mükemmel bir şekilde birleştirilebileceğini unutmayın.

Penye kumaş satın alanlar. Tişört yeni veya kullanılmış olabilir, yalnızca doğal tekstillerden (pamuk, ipek vb.) yapılmış olması veya karışık kumaşlar söz konusu olduğunda %20’den fazla sentetik içermemesi önemlidir. Yumuşatıcı katkı maddelerini gidermek için boyamadan önce yeni bir tişört yıkamanızı öneririz.

Evde bir tişört boyamak için neye ihtiyacınız var?

1) akrilik kumaşa boyalar sprey boyalar ve astarlar , renk şeması yaratıcı görevinize karşılık gelen kumaş üzerine pastel kumas.org. Açık (beyaz) tişörtler için, doygun tonlara sahip boyalar, koyu olanlar için – parlak, açık renkler için daha uygundur. Su bazlı sprey boyalar sadece açık renkli kumaşlarda kullanılabilir.

2) Şablonlar veya hazır şablonlar için ince karton

3) Şablonların geçici olarak sabitlenmesi için aerosol yapıştırıcı

4) Keskin büro bıçağı

5) Maskeleme bandı (kağıt bant)

6) Güçlü iplikler veya elastik bantlar

7) Küçük çakıl taşları

8) Daire alanını boyama yeri çevresinde izole etmek için eski gazeteler veya kaplama filmi

9) Kişisel koruyucu ekipman olarak eldiven, maske ve gözlük

“Düğüm tekniğini” kullanarak bir tişört boyamak için adım adım talimatlar

1 İlk önce tişörtünüzde görmek istediğiniz şeyin bir taslağını geliştirmeniz gerekiyor. Hazır görüntüler çekebilir ve belirli bir tişörtün boyutuna göre ölçeklendirebilirsiniz. Her durumda, ne tür bir çizim oluşturmak istediğinizi açıkça hayal etmeniz gerekir.

2 Tişörtü düz bir yüzeye yatay olarak yerleştirin. Resmin etrafındaki alanı eski gazeteler veya özel bir kaplama filmi ile dikkatlice örtün, kaplama malzemesini maskeleme bandı ile sabitleyin.

3 İlk önce tişört için ilginç bir kumaş dokusu oluşturacağız. Bunu yapmak için, kumaşın kendisini bir veya daha fazla yerde buruşturmak (“düğümler” oluşturmak) ve sonucu iplikler veya elastik bantlarla sabitlemek gerekir. Örneğin, bir tişörtün ortasındaki spiral şeklinde bir görüntü oluşturabilirsiniz. Kumaşın bu tür heterojenliği, boyanın malzemenin kabartma desenini vurgulamasını sağlayacaktır.

4 Tişört malzemesini daha heterojen hale getirmek için ilginç bir çözüm, tişörtün arkasındaki “düğümlerin” merkezlerine yerleştirilen ve iplikler veya elastik bantlarla sıkıca sabitlenen küçük çakıl taşlarının kullanılmasıdır.

5 Çalışmaya başlamadan önce kumas.org kutusundaki boyayı iyice çalkalayın; en az 30 saniye sallayın. Sprey boyayı pürüzsüz, dairesel hareketlerle uygulayın. Balonu yaklaşık 45 derecelik bir açıyla tutmaya çalışın. Malzemenin yüzeyine, böylece buruşuk kumaşın dokusu homojen olmayan bir şekilde boya ile kaplanır.

KUMAŞ ALANLAR.

ÖNEMLİ! Çok renkli bir çizim yapmayı planlıyorsanız, koyu renklerle başlayın ve yavaş yavaş daha açık renklere geçin. Daha düzgün, yoğun çizgiler oluşturmak için, balonu kumaştan 3-5 cm mesafede tutun, alanlarda çalışmak kumas.org için 15-20 cm mesafe kullanın. Her bir boya tabakasını uyguladıktan sonra malzemeyi 10 dakika kurumaya bırakın. , son katı uyguladıktan sonra T-shirt’ü 30 dakika içinde kurutun.

Adım_6 Tişörtünüzü düzeltin , “düğümlerdeki” tüm çakılları çıkarın, tüm ipleri ve elastik bantları çıkarın. Malzemenin büküldüğü yerde ortaya çıkan çok renkli güzel bir doku göreceksiniz.

7 Tasarımınızın son akoru, zaten düzleştirilmiş bir tişört üzerine kaotik parlak (beyaz) boya noktalarının uygulanması olabilir.

8 Ayrıca, bitmiş T-shirt tasarımının üzerine, su bazlı tekstil boyası içeren renkli astarlar kullanarak açık, yoğun çizgiler şeklinde desenler, süsler veya yazılar uygulayabilirsiniz . Bu çizgiler tasarımınızın itibarını vurgulayacak, temel unsurlarını vurgulayacaktır.

ÖNEMLİ! Boyayı astar ile uyguladıktan sonra, her uygulama alanını “pamuk” modunda 2-3 dakika ince bir kumaştan ütülemek gerekir.

KUMAŞ SATIN ALANLAR.

Tişörtünüz hazır. Sizi ve arkadaşlarınızı uzun süre memnun edecek özgün bir tasarım yarattınız! Tişört üzerindeki sprey boyaların daha uzun süre dayanmasını sağlamak için kumaş bakımı için basit kuralları kullanın: Tişörtü elde +30 dereceden fazla olmayan bir sıcaklıkta yıkayın. C. Yıkarken tişörtün ters çevrilmesi tavsiye edilir.

Bir şablon kullanarak bir tişört üzerinde nasıl tasarım yapılır?

Adım adım talimat

1 Kumaş alanlar üzerine bir desen çizmek için bir şablon seçin. Özel mağazalardan bir şablon satın alınabilir, ancak bunu evde kendiniz de oluşturabilirsiniz. İkinci yol, kumaş için aerosol boya tekniği ile çalışma konusunda deneyime sahip yaratıcı insanlara tavsiyede bulunacağız. Yeni başlayanlar için, “elinizi doldurmak” ve sprey boyalarla çalışmak için gerekli deneyimi kazanmak için hazır şablonlar kullanmanızı öneririz.

2 Kendiniz bir şablon oluşturmaya karar verirseniz, üzerine bir kalemle bir çizimin uygulandığı ince, dayanıklı karton bunun için çok uygundur. Keskin bir büro bıçağıyla, şablonun tüm unsurlarını dikkatlice kesin. Şablondaki kesik çizgilerin, çevrilen görüntünün kalitesini düşüren çapak ve kumaş alanlar içermediğinden emin olun. Kendiniz bir şablon nasıl yapacağınız hakkında daha fazla bilgiyi önceki makalelerimizden birinde okuyabilirsiniz.

PARTİ KUMAŞ ALANLAR.

3 Tişörtü düz bir yüzeye yatay olarak yerleştirin. Resmin etrafındaki alanı eski gazeteler veya özel bir kaplama filmi ile dikkatlice kapatın, kaplama malzemesini maskeleme bandı ile sabitleyin.

4 Geçici sabitleme için çift taraflı bant veya sprey yapıştırıcı kullanarak şablonu dikkatli bir şekilde tişörte yapıştırın. Şablonun kumaşa mümkün olduğunca yakın oturduğundan emin olmaya çalışın. Maksimum sıkılığı sağlayanın yapıştırıcı olduğuna dikkat edin.

5 Çalışmaya başlamadan önce, kutusundaki boyayı iyice çalkalayın; en az 30 saniye sallayın. Sprey boyayı pürüzsüz, dairesel hareketlerle uygulayın. Malzemenin daha iyi renklendirilmesi için, boyanın en az 2 kez uygulanması ve önceki katın 10 dakika kurumasına izin verilmesi arzu edilir.

6 Son katmanı uyguladıktan sonra şablonu hemen çıkarın ve T-shirt’ün 30 dakika boyunca tamamen kurumasını bekleyin.

ÖNEMLİ! Su bazlı sprey boya kullandıysanız görüntünün olduğu alanı “pamuk” modunda ince bir kumaştan ütülemeniz gerekir.

7 Tıpkı “düğüm tekniğinde” olduğu gibi, su bazlı tekstil boyası içeren renkli astarlar kullanılarak bir şablon kullanılarak oluşturulan çizime açık, yoğun çizgiler şeklinde desenler, süslemeler veya yazılar uygulayabilirsiniz.

KİLO İLE PARÇA KUMAŞ SATIN ALANLAR.

Artık örnek olarak basit bir tişört kullanarak evde kumaş boyalarıyla çalışmanın temellerini öğrendiğinize göre, kıyafetlerinize alışılmadık, şık bir görünüm kazandırmak için denemelere başlayabilirsiniz. Kumaşlar için çok renkli bir kumas.org boya paletinin neredeyse sınırsız olanaklarıyla çarpılan hayal gücünüzün, kesinlikle ilginç yaratıcı düşünce örnekleri yaratacağından eminiz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın