Dokuma Kumaş Nedir? Kumaşlar Nereye Satılır?

HAM KUMAŞ ALANLAR. Dikiş konusunda yeniyseniz, muhtemelen dokuma kumaş terimini duymuşsunuzdur. Ne tür bir kumaş olduğunu ve ne için kullanıldığını merak ediyor olabilirsiniz. Dokuma kumaş, belirli bir kumaş türü değil, benzer özellikleri paylaşan bir grup farklı kumaştır. Bu yüzden bu kılavuzu “dokuma kumaş tam olarak nedir?” sorusuna cevap vermek için hazırladım.

İki ana kumaş kategorisi vardır: dokuma ve örme. Dokuma kumaş, tek tek lifleri örmek yerine birlikte dokunarak yapılan bir kumaştır. Farklı lif türlerinden yapılabilir. Dokuma kumaş örnekleri arasında kot, pazen ve kadife sayılabilir.

Bu yazıda dokuma kumaşın ne olduğunu, özelliklerini, nasıl yapıldığını öğreneceksiniz. Ayrıca dokuma kumaşın farklı örneklerini ve bir bütün olarak kumaşın ne için kullanıldığını tartışacağım. Bu sayede dikiş projeniz için kumaş seçerken daha bilgili olabilirsiniz.

Dokuma Kumaş Nedir?

Bir kumaş oluştururken, iki ana faktör devreye girer. Birincisi, kumaşın ne tür elyaftan yapılacağıdır. Örneğin, kumaş pamuktan, polyesterden, ipekten, ketenden, suni ipekten vb. yapılabilir. Ancak ikinci faktör, bu liflerden bir veya daha fazlasının nasıl bir araya getirildiğidir: örgü veya dokuma.

Bununla birlikte, dokuma kumaş, kumaşın yapıldığı şeyden ziyade kumaşın oluşturulma şeklini ifade eder. Pamuktan yapılan örgü kumaşlara sahip olabilirsiniz, ancak pamuklu dokuma kumaşlara da sahip olabilirsiniz.

Dokuma kumaşlar, bir tezgahta oluşturulan kumaşlardır. Kumaş, aynı veya farklı liflerden iki veya daha fazla ipliğin dik açılarda dokunmasıyla yapılır. Bu işlem, belirli bir doku ve özelliklere sahip bir kumaş oluşturur, ancak kesin görünüm ve belirli özelliklerin yanı sıra, kumaşın ne tür elyaftan yapıldığına bağlıdır.

Dokuma Kumaşlar Nasıl Yapılır?

Spot ip alanlar,spot kumaş alan firmalar,spot kot alanlar,spot gabardin alanlar,spot jarse alanlar,spot saten alanlar,spot kumaş alan yerler,spot kumaş satın

Dokuma işlemi, sepet, giysi ve battaniye gibi şeylerin bir tezgah yardımı ile veya tezgâhsız elle oluşturulduğu binlerce yıldır var. Neyse ki, modern teknoloji sayesinde çoğu dokuma kumaşın artık elle oluşturulması gerekmiyor. Ancak onları oluşturmak için genel süreç aynıdır.

Günümüzde dokuma kumaşlar mekanik bir tezgâhta üretilmektedir. İşlem, birbirine dik iki grup iplik yerleştirilerek başlar. Dikey iplikler çözgü iplikleri, yatay iplikler ise atkı iplikleri olarak bilinir. Atkı iplikleri, bitmiş kumaşı oluşturmak için çözgü iplikleri arasında dokunur.

TAVSİYE YAZIKAÇ METRE KUMAŞ GİDER HESAPLAMA

Mekanik bir dokuma tezgahının kullanılması dokuma işleminin daha verimli bir şekilde yapılmasını sağlar. Aynı anda daha büyük kumaş parçalarının oluşturulmasına da izin verir. Bununla birlikte, bazı dokuma kumaşlar, örneğin belirli ipek kumaş türleri gibi daha hassas liflerden yapılır. Tahmin edebileceğiniz gibi, el dokuması kumaşları daha nadir ve pahalı hale getiriyor ve hatta bazı durumlarda çok aranıyor.

Dokuma Kumaşların Özellikleri Nelerdir?

Kumaş pamuktan polyesterden yapılmışsa, dokuma kumaşların tam dokusu, görünümü ve bakım şekliniz farklı olacaktır. Ancak, hangi tür elyaf dokuma kumaştan yapılırsa yapılsın, genel özellikler hala aynıdır. Bu özelliklerin her birine daha ayrıntılı olarak bakalım.

Yapı

Kumaş-örme ve dokuma-dokuma kumaşların iki kategorisinden daha güçlüdür. Daha sağlam veya daha fazla giyilmek üzere tasarlanmış ürünler yapmak için sıklıkla kullanılırlar. Dokuma kumaşlar şekillerini iyi koruma eğilimindedir. Bazıları diğerlerinden daha fazla örtüye sahip olmasına rağmen, çoğu dökümlü kumaş olarak kabul edilmez.

Uzatmak

Dokuma kumaşlar, örme kumaşlar kadar esnek değildir . Çoğu dokuma kumaş, esnekliği artırmak için elastik liflerle yapılmadıkça yalnızca çapraz olarak gerilir. Daha düşük iplik sayısına veya daha gevşek dokumaya sahip dokuma kumaşlar, daha sıkı dokunmuş kumaşlardan daha fazla esnemeye sahip olacaktır.

Dayanıklılık

Dokuma kumaşlar çok dayanıklıdır ve uzun süre dayanma eğilimindedir. Şeklini koruduğundan ve şekil dışına çıkma olasılığının daha düşük olduğundan daha önce bahsetmiştik. Ancak dokuma kumaşlar birçok yıkamaya da dayanabilir. Çok fazla tüylenme yapmaz ve ipliklerin birbirine nasıl örüldüğü nedeniyle çekme ve takılma olasılığı daha düşüktür.

Kumaşlar Nereye Satılır?

Ben alıyorum… 0536 336 43 43

Boya göre elbise boyu,Elbise Ölçüsü Nasıl Alınır,Abiye beden hesaplama,Beden hesaplama,Kiloya göre Beden hesaplama,Beden hesaplama Erkek,Erkek Gömlek bedeni hesaplama,Elbise Beden hesaplama kadın,140 cm Elbise boyu nereye gelir,Elbise boyu ne kadar olmalı,Boya göre elbise boyu,120 cm Elbise boyu nereye gelir,90 cm elbise boyu nereye gelir,Ferace Beden hesaplama,135 cm elbise boyu nereye gelir,130 cm Elbise boyu nereye gelir,

Doku

Dokunmuş kumaşların tam dokusunun, kumaşın ne tür elyaftan yapıldığına bağlı olduğunu unutmayın. Ancak genel olarak, dokuma kumaşlar yumuşak olmak yerine daha kaba bir dokuya sahip olma eğilimindedir. Ayrıca daha ağır ve sert olabilirler. Dokuma kumaşlar ayrıca belirli bir şekli daha iyi tuttukları için daha kolay kırışma ve buruşma eğilimindedir, bu nedenle daha sık ütülenmeleri gerekebilir.

Maliyet

Mekanik bir tezgahta yapılsa bile, hassas ve bazen karmaşık dokuma yöntemleri nedeniyle kumaş dokuma işlemi hala daha yoğundur. Bu nedenle, dokuma kumaşlar, örgü kumaşlardan biraz daha pahalı olma eğilimindedir, ancak tam maliyet, yapıldığı elyafa bağlı olacaktır.

Dikiş

Dokuma kumaşlar, fazla esnemedikleri için dikilmesi çok kolaydır. İğne altında hareket etme veya toplanma olasılıkları daha düşüktür. Bununla birlikte, dokuma kumaşların kenarlarında yıpranma eğilimi vardır, bu nedenle bunun olmasını önlemek için bunları düzgün bir şekilde kıvırmanız önemlidir.

Dokuma Kumaş Çeşitleri

Liflerin birbirine nasıl dokunduğuna bağlı olarak üç tip dokuma kumaş vardır. Belirli kumaşlar oluşturmak için belirli dokuma türleri kullanılır, bu da dokuma kumaşların dokusunun ve görünümünün değişmesine neden olabilir.

 İşte üç farklı örgü türü.

Düz Örgü

Düz örgü en temel ve en yaygın örgü türüdür. Çoğu dokuma kumaş, düz bir dokuma kullanılarak yapılacaktır.

Düz dokuma kumaşlarda, atkı ipliği, en fazla sayıda kesişme noktası ve en sıkı dokumayı oluşturmak için her bir çözgü ipliğinin altına ve üstüne dokunur. Bununla birlikte, bu tür dokuma daha kolay kırışma eğilimindedir.

Dimi

Bir dimi örgü, atkı ipliğinin çaprazlamadan önce iki veya daha fazla atkı ipliğinin üzerinden geçtiği bir dokuma modelidir. Bu desen daha sonra bir çözgü ipliği boyunca tekrarlanır.

Bu, görünüşte çapraz olan bir örgü oluşturur. Dimi dokuma ile yapılan kumaşlar genellikle daha ağır ve daha dayanıklıdır ve kırışmaya daha az eğilimlidir.

Saten

Bluz Modelleri bayan,Bayan Penye Bluz Modelleri,Uzun Kollu penye Bluz Modelleri,Koton Bluz,Kadın Bluz Modelleri,Abiye Bluz,Askılı Bluz,Crop Bluz,bluz kumaşı alanlar,bluzluk kumaş alanlar,kilo ile bluz kumaşı,bluz kumaşı satanlar,bluz kumaş fiyatı,bluz satan yerler,bluz modası,2022 bluz modası,2023 bluz modelleri,

Saten dokuma ile yapılan dokuma kumaşlar daha parlak ve parlak bir görünüme sahip olma eğilimindedir. Dokuma, dört veya daha fazla atkı ipliğinin tek bir çözgü ipliği üzerinden, daha sonra dört veya daha fazla çözgü ipliğinin tek bir atkı ipliği üzerinden geçirilmesiyle oluşturulur.

Üç dokuma türünün en gevşekidir ve kumaşta çekmelere neden olarak daha kolay yakalanıp takılabilir.

Dokuma Kumaş Örnekleri

Aşağıda, farklı dokuma kumaşlardan bazı örnekler ve bunların genellikle yapıldığı dokuma türü yer almaktadır:

Şifon – şeffaf, havadar ve hafif olan düz dokuma bir kumaş. Esas olarak suni ipek, ipek veya polyesterden üretilir ve yaz bluzları ve eşarp gibi aksesuarlar için kullanılır.

Kilo İle Kadife – yüzeyinde nervürlü daha kalın, dimi dokuma bir kumaş. Genellikle pantolon, etek ve gömlekler için pamuk veya polyester elyaftan yapılır.

Kiloyla Denim – çözgü ipliklerinin maviye boyandığı ve atkı ipliklerinin beyaz bırakıldığı bir dimi dokuma kumaş. Bu, denime benzersiz rengini ve görünümünü verir. Genellikle pamuktan yapılır ve kot yapmak için kullanılır.

Flanel – dimi veya düz dokuma olabilen gevşek dokunmuş bir kumaş. Yumuşak bir doku kazandırmak için bir tarafı fırçalanmıştır. Genellikle yün veya pamuktan yapılır ve gömlek ve pijama yapımında kullanılır.

Kilo İle Gabardin – yükseltilmiş bir dokuya sahip, sıkı dokunmuş bir dimi dokuma kumaş. Tipik olarak pamuktan yapılan ve takım elbise, palto ve yağmurluk yapmak için kullanılan güçlü bir kumaştır.

Georgette – hafif ve şeffaf olan düz dokuma bir kumaş. Yüzeyde büzülmeler oluşturarak kırışık bir görünüm veren bükümlü ipliklerden yapılmıştır. Georgette ipek, suni ipek veya polyesterden yapılır ve gece elbiseleri yapmak için kullanılır.

Organze – hafif ve şeffaf olan düz dokuma bir kumaş. Başlangıçta ipekten yapılmış, şimdi çoğunlukla polyester veya naylondan yapılmıştır. Genellikle sert bir yüzeye sahiptir ve genellikle kadın giyiminde kullanılır.

Poplin – kaba atkı iplikleri ve ince çözgü iplikleriyle yapılan düz dokuma kumaş. Hafif veya orta ağırlıkta olabilir ve genellikle pamuk, polyester, ipek ve bazen likradan yapılır. Poplin gömlek ve elbise yapımında kullanılır.

Kilo İle Kadife, özel bir tezgahta yapılan lüks bir kumaştır ve düz, dimi veya saten dokuma ile yapılabilir. Eşsiz ve yumuşak bir doku vermek için fazladan bir çözgü ipliği seti kesilir. Genellikle ipek, pamuk veya polyesterden yapılır. Kadife, giysi yapımında ve döşemelik olarak kullanılır.

Dokuma Kumaş Ne İçin Kullanılır?

Dayanıklılığı nedeniyle, dokuma kumaşlar tipik olarak çok kullanılan giysiler için, hatta ara sıra iyi durumda kalmak istediğiniz giysiler için kullanılır. Dokuma kumaşların tam kullanımı, belirli kumaşa bağlıdır. Ancak genel olarak, bu kumaşlar çok fazla esnemeye ihtiyaç duymayan ancak uzun süre dayanmasını istediğiniz giysiler için kullanılır.

Örneğin, denim en yaygın kullanılan dokuma kumaşlardan biridir. Çok fazla yıpranan blue jeans için kullanılır. Tüm dokuma kumaşlar ağır değildir, ancak bazıları onları dış giyim veya soğuk hava giysileri için kullanılabilir hale getirmek içindir.

Georgette ve şifon gibi şeffaf dokuma kumaşlar, genellikle sadece özel günlerde giyilen narin kumaşlardır. Ancak dokuma olmaları, uygun özenle uzun süre dayanacak kadar dayanıklı olmalarını sağlar. Dokuma kumaşların yaygın olarak kullanıldığı diğer bir kullanım alanı ise perde, nevresim gibi çokça kullanılan döşemelik ve ev eşyalarıdır.

Pamuk Dokuma Bir Kumaş mı?

Pamuk, örülebilen veya dokunabilen bir elyaf türüdür. Kendi başına dokuma bir kumaş değildir. “Dokuma” kelimesinin bir kumaşın neyden yapıldığını değil, nasıl yapıldığını ifade ettiğini unutmayın. Pamuk, çuha, kadife, kot, gabardin ve poplin dahil olmak üzere dokuma kumaşları yapmak için kullanılan bir elyaf türüdür.

Kumaşın Dokunduğu Nasıl Anlaşılır?

Belirli bir kumaşın ne olduğundan ve bir kumaşın dokunup dokunmadığından emin değilseniz, bunu anlamanın yolları vardır. İlk yol, ipliklere bakmaktır. Bunu anlamak için tek tek iplere bakmanız gerekecek, ancak dokuma kumaşlarda, örgü kumaşlardaki gibi ilmekler yerine birbirinin üzerinden geçen ipler olacaktır.

Anlatmanın ikinci yolu kumaşı germek. Dokunmuş kumaşların uzunlamasına veya enine değil, yalnızca çapraz olarak esneme eğiliminde olduğunu unutmayın. Kumaşı her yöne gerin ve herhangi bir direnç varsa, kumaş büyük ihtimalle dokunmuştur.

Son olarak, kırışık olup olmadığını görmek için kumaşa bakabilir veya kırışık olup olmadığını test edebilirsiniz. Sadece bir parça kumaşı buruşturun ve bırakın. Dokuma kumaşların, bırakıldıktan sonra kırışık gösterme veya kumaşta kırışıklıklar olma olasılığı daha yüksektir.

Dokuma Pamuklu Kumaş

Dokuma pamuklu kumaş, metre fiyatları değişebilir. Kesin fiyat, malzemenin kalitesine, markasına ve olduğu pamuklu kumaşın türüne bağlıdır. Kumaşın düz veya baskılı olup olmaması da kumaşın maliyetinde rol oynar.

KİLOYLA PARÇA KUMAŞ SATANLAR.

Nerede kumaş alanlar,parti kumaş alan nerde,spot kumaş alan nerede bulurum,kumaş satın alanlar varmı,kumaş satın alanlar nerelerde vardır,iplik satın alanlar nerede bulunur,İstanbul parça kumaş satan nerede,kilo ile kumaş satan nerede,
Nerede kumaş alanlar,parti kumaş alan nerde,spot kumaş alan nerede bulurum,kumaş satın alanlar varmı,kumaş satın alanlar nerelerde vardır,iplik satın alanlar nerede bulunur,İstanbul parça kumaş satan nerede,kilo ile kumaş satan nerede,

Daha ağır olan kumaşlar da hafif dokuma kumaşlardan daha pahalıya mal olacaktır. Dimi dokuma pamuklu kumaşlar, düz dokuma kumaşlardan daha pahalıya mal olur, ancak yine fiyat, tam malzeme tipine ve kumaşın rengine veya baskısına da bağlıdır. Dokuma pamuklu kumaş, kumaşın kullanım amacına bağlı olarak genellikle 45 ila 60 inç arasında değişen genişliklerde gelir.

Çözüm

Hatırlanması gereken en önemli şey, dokuma terimi, kumaşın neyden yapıldığı değil, bir kumaşın nasıl yapıldığı anlamına gelir. Dokuma kabul edilen çok çeşitli kumaşlar vardır ve dokuma kumaşlar pamuk, polyester, suni ipek ve hatta ipekten yapılabilir. Hiç dokuma kumaş kullanmadıysanız, kararınızı vermeden önce ne yapmaya çalıştığınızı ve kumaşın özelliklerini düşünün.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın