Ceket Kumaşları Nasıl Seçilir? Kumaşçılar

TAKIM ELBİSE KUMAŞI – NASIL SEÇİLİR?

Takım elbise kumaşı, klasik kadın ve erkek takım elbise dikmek için uygundur, ancak yorgan, etek, ceket, pantolon şeklinde bağımsız ürünlerin dikilmesi için takım elbise kumaşları da kullanılmaktadır.

Kumaş alan. Takım elbise kumaşı seçerken ürünün kime dikildiği önemli bir rol oynar. Bu nedenle, yüksek aşınma direncine sahip kumaş daha yoğun olduğunda bir erkek takım elbise için kumaşlar vardır. Kadın kıyafetleri için kumaş daha dokulu, büyük bir renk paletine sahip, daha yumuşak, yüksek elastikiyet ve daha az yoğunluklu olabilir.

Ancak her zaman sadece kumaşın estetik özelliklerine değil, aynı zamanda ürüne bakım yapmanın ne kadar kolay olacağına, yani kumaşın hangi bileşime sahip olduğuna dikkat etmeniz gerekir. Takım elbise kumaşları , yünlüden tüvit kumaşlara kadar karmaşık bir kompozisyon, ipek, keten, pamuklu kumaşlardır. Bazı kumaşlar tamamen doğaldır, bazıları ise harmanlanmıştır. Kumaşların bileşimine sentetik lifler eklendiğinde, ürünün giyilmesi ve bakımı daha rahat olacaktır.

UYGUN KUMAŞLAR, DOKUMA TÜRÜNE GÖRE SINIFLANDIRILI

Pamuk

Pamuklu kumaş alan belki naylondan daha yaygındır. Bizim görüşümüze göre, ceketlerde pamuklu kumaş kullanmanın avantajları şunlardır: estetik görünüm, kumaşla dokunsal temas ile hoş bir his, çeşitli “eski yıkama” kullanma imkanı, kumaşın çeşitli yerlerde düzenli olarak aşındırılması, zamanla şeye güzel bir “ikinci el” görünümü verin. Şeyin şekle daha yetkin bir şekilde uyması mümkündür. Pamuk “hışırdamaz” ve ovulduğunda ses çıkarmaz.

İplik satın Alanlar. Pamuğun dezavantajları düşünülebilir: iyi rüzgar direncinin olmaması ve güçlü higroskopiklik, ancak bu, özel su itici emprenyelerin sık sık uygulanmasıyla (en az ayda bir kez) ortadan kaldırılabilir. Pamuğun mukavemet özellikleri oldukça düşüktür, bu yüzden bir şeyi büyük ölçüde hafifletmek imkansızdır. Bazen pamuklu kumaşlar güneşte solmaya karşı oldukça hassastır ve “vintage” görünüm herkese hitap etmez. Pamuk biraz kırışır, ancak yine de bu bazı insanlar için bir artı olabilir. Pamuk, kiri kolayca emer.

Polyester

Polyester kumaşlar yeterince güçlüdür ve şeklini iyi korur. Buruşmaz veya hışırdamazlar. Hoş bir mat görünüme sahip olabilirler ve oldukça iddiasızlar. Polyester kumaştan yapılmış giysiler estetik açıdan hoş görünür. Bununla birlikte, saf haliyle, polyester ceketlerde çok yaygın değildir: genellikle sadece çeşitli malzemelerin (pamuk veya naylon) niteliklerini tamamlar ve onlara mükemmel özellikler verir.

Spot kumaş Alımı Yapan. Polyesterin dezavantajı, nefes alabilirliğinin hiç de iyi olmamasıdır. Ancak bu, ceketler için, örneğin yazlık giysiler kadar önemli değildir. Polyesterin esasen yağ olması ilginçtir, yani başlangıçta lifler bu küresel olarak gerekli hammaddeden çeşitli reaksiyonlarla üretilir. Ancak durum her zaman böyle değildi: Bir zamanlar, endüstriyel amaçlar için her yerde yetiştirilen kenevir liflerinin yerini büyük başarı gösteren sentetik lifler, şimdi aklınıza gelenlerden tamamen uzakta buldu. Özellikle, Büyük Ülkemiz kenevir yetiştiriciliğinde lider konumdaydı. Ve sonra Masonlar, gizli topluluklar, insan dikkatsizliği, açgözlülük vb. pamuk, naylon ve polyesterin birleşiminden birkaç kat daha iyi olmasına rağmen, bu soğuk hammaddenin yok olmasına yol açtı. Ama üzücü şeyler hakkında konuşmayalım.

Karışımlı kumaşlar

Parti kumaş satın alan. Şehir ceketlerinde en çok kullanılan malzemeler harmanlanmış kumaşlardır. Çeşitli oranlarda pamuk ve naylonun klasik bir kombinasyonu ve mükemmel pamuk, naylon ve az miktarda polyester olabilir. Bize göre bu kombinasyonlar, kentsel koşullarda en avantajlı şekilde görünüyor ve işlev görüyor. Bu tür kumaşlar, oluşturdukları hammaddelerin tüm avantajlarını birleştirir. Örneğin, pamuğun baskınlığı ile birleştirilen naylonlu pamuk harika, dokunulduğunda mükemmel görünüyor (fabrikada ek kumaş işleme işlemleri kullanıldığında). Naylonun varlığından dolayı dayanıklıdır, higroskopik değildir ve pamuk kadar iyi silinmez. Böyle bir karışımdan yapılan ürünler şekle çok iyi uyuyor.

Kilo ile parça kumaş satanlar. Bizim bakış açımıza göre tek dezavantaj, böyle bir malzemenin naylondan daha higroskopik olduğu düşünülebilir. Bu sorun, ilave su itici emdirme kullanılarak ve ayrıca pürüzsüz bir dokuya ve yoğun ince elyaf dokumasına sahip kumaşlardan şeyler seçerek çözülebilir.

Bazen daha esnek olması için kumaşa likra eklenir. Bu tür şeyleri giymek uygundur, çünkü bu tür kumaş ek hareket özgürlüğü sağlar. Bununla birlikte, kentsel kıyafetlerde, bu tür kumaşlar çok yaygın değildir – spor ürünleri için tipiktir.

Dokuma

Kumaş parçası satanlar. Daha sonra, çeşitli malzeme dokuları, elyaf dokuma türleri, yoğunluk ve tasarım hakkındaki bilgilerden nelerin elde edilebileceğine bakalım. Sizi uyarıyorum: ayrıca – dinamik bir anlatım değil, pek çok kuru teori ve üzücü. Dolayısıyla, sokak giyiminde en sık bulunan malzemenin dokusu şudur: dimi dokuma (kot pantolon, dimi vb.), Kanvas, yırtılmaz, kırık dimi (“balık kemiği” gibi dokuma).

Dimi dokuma

Kumaş alan. Klasik bir görünüme sahip pürüzsüz bir yüzey oluşturan, genellikle liflerin sıkı bir şekilde oturduğu, şeritler halinde dimi çapraz örgü her yerde bulunur: rüzgar kırıcılar, ceketler, çinolar, kotlar (esasen dimi), vb. İyi mukavemet özelliklerine sahiptir, çok sayıda farklı şeye uygun estetik bir görünüme sahiptir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın